FMEA – Failure mode and effects analysis metodologija razvijena je radi sistemskog praćenja i analiziranja greški u procesima. Spada u metodologiju izgradnje poslovnih procesa. Metodologija je razvijena 50-tih godina prošlog veka. Spada među najpouzdanije metodologije praćenja i analiziranja grešaka u sistemima menadžmenta. FMEA metodologija uključuje puno faktora kako bi se identifikovale greške i njihovi uzroci.
FMEA metodologija sistemski prati i otkriva greške. Pod pojmom greške podrazumevaju se bilo koje greške ili nedostaci u proizvodnji ili usluzi zbog kojih kupac tih proizvoda ili usluga neće biti zadovoljan. Kako je kvalitet važan za zadovoljstvo kupca, tako je važno otkloniti bilo kakve greške koje se pojavljuju u procesima, a da bi se one uklonile potrebno ih je prvo pronaći i analizirati.
Cilj Seminara
Osposobljavanje polaznika za upotrebu alata kvaliteta u cilju sprečavanja grešaka, odnosno predviđanja potencijalnih grešaka, njihovih uzroka i posledica kao i definisanje kontrolnih mera u cilju sprečavanja njihovog nastanka.
Koristi od Seminara
Nakon završetka obuke, polaznici će moći da:
- Razumeju i prepoznaju tipove FMEA i njihovu primenu u oblastima koje se odnose na: sistem, projekat, proces, uslugu i softver
- Osmisle proces bez ispada koji će proizvesti pouzdan bezbedan proizvod
- Identifikuju akcije kojima bi se eliminisali ili smanjili događaji koji su uzrok pojave grešaka
Teme
- Opšte o FMEA analizi
- Primena FMEA
- Osnovni pojmovi
- Tipovi FMEA analize
- Prednosti FMEA analize
- Nedostaci FMEA analize
- Vežbe
Ciljna grupa
- Menadžment (top i operativni)
- Predstavnici rukovodstva za kvalitet i zaposleni u službi kvaliteta
- Osobe koje su uključene u realizaciju kvaliteta proizvoda/usluga
- Interni proveravači